Informace o nás

Slovy Járy da Cimrmana orchestr vznikl v Restauraci ve Smečkách v úterý 22.února odpoledne, někde kolem roku 1994 a jeho zakládající členové byli manager Karel Polách a kapelník Jiří Volf. Pravdou je, že toho dne ani dobré víno nepřineslo název kapely. Ten vznikl až na prvním vystoupení.

Když se sejdou dva trumpeťáci, že založí kapelu, je to hlavně o trumpetách. Orchestr Big Band Trumpets (BBT) je jediným orchestrem na světě, který stabilně vystupuje ve složení trumpetová sekce,  podložená rytmikou (piano, bass, bicí) a doplněná ženským vokálem. Trumpetová sestava v základu je stále beze změny. Zbyněk Bartoš, Karel Polách, Jiří Volf, Miroslav Zembala. Jen na páté trumpetě nastoupi František Vaníček. A kapela získala výborného sólistu a navíc František podstatně snižuje věkový průměr orchestu. Rytmika se ustálila ve složení Slavomír Pěnička – piano, Jan Hanzl – kontrabass, Pavel Palšil – bicí a Kateřina Brožová – zpěv.

Úspěch orchestru je dán pracovitostí, nadšením při vystoupení ale hlavně kvalitním notovým materiálem. Většinu skladeb orchestru aranžoval Zbyněk Bartoš. Důmyslné rozdělení trumpet na dvě sekce, které se navzájem prolínají v kombinaci s rytmikou nejednou překvapilo laickou i odbornou skupinu posluchačů. Každý slyšel hrát skladby jako In The Mood, Summertime, Georgia, Rat Race, Cave Canem, Opus One, Flying Home a další od světových či domácích orchestrů s obsazením saxofony, trombóny, trumpety a rytmika. Ale slyšet to samé pouze v trumpetách ....

Měli jsme tu čest a zahráli si s těmi „nej profíky“: Janou Koubkovou, Pavlem Husičkou, Vladimírem Žižkou, Svataborem Macákem, Františkem Uhlířem, Zdeňkem Zahálkou, Vratislavem Plachetou, Radimem Linhartem, Honzou Greifonerem, Tadeášem Messanym, Ondrou Štajnochrem, Martinem Krčem, Ondrou Kabrnou, Jirkou Růžičkou, Jiřím Hlavou, Václavem Kalendou, Standou Zemanem, Přemkem Tomšíčkem, Bharatou Rajnoškem ...

Netradiční obsazení dává orchestru originalitu, která má i své – dřinu. Například Jiří Hlava (svého času první trumpetista orchestru Čs. rozhlasu), když si šel po prvním setu v Redutě dát pití, poznamenal: „Sakra, jestli mne pozvou příště, tak musím začít cvičit.“ My to bereme poctivě ale s humorem a vrací se nám to v reakcích posluchačů. A to i proto, že máme v repertoáru jak klasické orchestrální big bandové aranže, tak zpívané bigbandovky, tak i jazzové standardy ale i sólo pro jednoho s rytmikou (vocal nebo trumpeta).  Je to pro barvitost repertoáru ale i odpočinutí sluchu posluchačů od přeci jen hlučnější trumpetové „palby“. Redukcí klasického big bandu se v pohodě vejdeme tam, kam velká kapela ne.

Umíme ale v redukované sestavě (klávesy, trubka a fagot) zahrát na vernisáži obrazů.

Dnes hrajeme všude tam, kde mají rádi swing a nás. Repertoáru máme jak na festivalové hraní – hodinový set, tak na klasický hudební klub – tři sety a´ 45min ale hráli jsem i pět svateb – celovečerně.

Milujeme swing a ten také hrajeme.